top of page

Vücut Tipine Göre Damatlık Seçimi Nasıl Olmalı?


Fotoğraflarda güzel görünen bir damatlık, vücudunuzun şekline bağlı olarak size pek de yakışmayabilir. Oversize, regular fit ya da slim fit bir takım elbise, bu özel günde iyi hissetmenizin de önüne geçebilir. Öte yandan vücudunuza mükemmel oturan bir damatlık, fiziğinizi en iyi şekilde gösterirken tüm kusurları gizleyebilir. Bir damatlık içinde en iyi şekilde görünmenin yolu ise vücut şeklinizi ve tipinizi bilmek.

Hazırladığımız rehber; vücut şeklinizi belirlemenize ve vücut tipiniz için doğru damatlığı nasıl seçeceğinize yardımcı oluyor. Her şey görsel illüzyonlarla ilgili olsa da paniğe kapılmanıza gerek yok. Çoğu erkek, dört temel vücut tipinden birine sahip. Her vücut tipi için en iyi damatlık stilleri ve uzun ve kısa erkekler için alternatifler hakkında ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin!


Vücut Tipine Göre Damatlık Nasıl Seçilir?

İdeal şekle sahip atletik kişiler bile damatlık satın alırken değişikliklere ihtiyaç duyar. İster uzun ister kısa, ince, geniş veya tıknaz olun, doğru kesim ve kalıp sizi kesinlikle çok daha hoş gösterecek. Vücut tipinizi belirleyerek kendiniz için mükemmel smokin damatlık modelini bulabilirsiniz.Üçgen Vücut Tipi


Üçgen vücut tipine sahip erkeklerin bel ve kalçaları, göğüs ve omuzlarından daha geniş oluyor. Bu durumda smokin ve damatlık modelinin, vücudun alt kısmını daha dar göstermesi gerek. Bunun için omuzları genişletmek iyi seçeneklerden biri. Yapılandırılmış omuzlara sahip ceketler, omuzları vurgulayarak daha geniş ve üçgen görünmesini sağlıyor.

Vatkalı ceketler omuzlarınızı genişletmek için iyi bir yol gibi görünse de asla omuzlarınız için çok geniş bir takım elbise almayın. Bedeninizden daha geniş bir model, sadece kolların omuzlarınızdan dökülmesine neden olur.

Tek sıra düğmeli yelekli takımlar ise omuzlardan içe doğru daraldığı için belin daha ince görünmesine yardımcı olur. Hazır bir damatlık, geniş bir bele uyum sağlasa da vücuda uyum sağlayacak şekilde değiştirilebilir. Kruvaze takımlar ise bele hacim katar. Yan cep gibi ayrıntılar, istemediğiniz bir görünüm yaratan mide bölgesine odaklandığı için bu kısmın daha ince görünmesini sağlayabilir.

Çok dar pantolonlar günümüzde trendler arasında bulunsa da karın bölgenizi olduğundan daha hacimli gösterebilir. Modern bir silüet yaratacak daha geniş ve düz paçalı pantolonlarla en iyi şekilde görünebilirsiniz.


Ters Üçgen Vücut Tipi


Ters üçgen vücut tipine sahip erkeklerin göğüsleri ve omuzları, bel ve kalçalarına göre belirgin şekilde daha geniştir. Bu geniş üst vücut ve dar alt vücut, genellikle spor salonunda ağır kaldırma ile oluşturulur. Bu vücut şekline uygun damatlıklar, vücudun üst ve alt kısmına denge getirirken formda vücudunuzu göstermenize de imkan tanır.

Geniş sivri yakalar ve belirgin omuz dolguları, dikkati omuzlara çeker. Eğer üst kısmınız darsa, bunun yerine daha yumuşak geçişlere sahip olan ve vücudunuzun hatlarını birleştiren yakaları deneyebilirsiniz.

Dikkati, vücudun doğal şekline çekmek de iyi yöntemlerden biri. Belinize doğru hafifçe daralan dar kesim ceketler kullanabilirsiniz. İyi dikilmiş bir ceket, mükemmel "V” şeklini gösterecektir. Burada unutmamanız gereken, çok dar ceketlerden kaçınmak. Sizi garip bir şekilde orantısız gösterebilecek, beli çok sıkı bir şekilde saran ceketlerden uzak durmanız gerek.

Çok dar ceketlerle birlikte aynı kalıpta pantolonlara da dikkat edebilirsiniz. Omuzlarınızın belinize göre çok büyük görünmesini önlemek için dar pantolonlardan uzak durun. İnce bir şekilde daralan dar pantolonlara bir şans verebilirsiniz.Oval Vücut Tipi


Oval vücut tipine sahip erkeklerin gövdesi, omuzlardan ve kalçalardan daha geniştir. Karşılaştırıldığında, kollar ve bacaklar orantısız bir şekilde ince ve sıklıkla daha kısadır. Damatlık modelleri, vücudunuzu belirginleştirmek ve daha ince görünmenizi sağlamak için uyarlanabilir.

Fiziğinize uyum sağlaması için geniş bir damatlık giymek bir hatadır. Bu hata sizi şekilsiz ve özensiz gösterebilir. Aynı şekilde, çok küçük bir takım elbise giymek, yalnızca vücudunuzun hacmini vurgular. Uzun ve ince bir çizgi oluşturmak için size tam olarak uyan bir takıma ihtiyacınız var. İçeri doğru hafifçe daralan iyi dikilmiş bir ceket, belinizi daraltırken gövdenizi düzene sokabilir. Doğru genişlikte yapılandırılmış bir omuz ise vücudunuzu daha geniş göstermeden karizmatik duruşunuzu destekler.

Daha uzun bir görünüm içinse, koyu renkli bir zemin üzerinde dar ve ince çizgilerin yer aldığı damatlık modellerini deneyebilirsiniz. Oval vücut tipine sahip olanların büyük ve yatay desenlerden kaçınması gerek. Düz bir renkle gitmeniz gerekiyorsa, koyu bir renk seçebilirsiniz. Çünkü tek renk, vücut şeklinizi gizlemek yerine vurgulama eğilimindedir. Sivri yaka ise gözü yukarıya çekerek orta bölümden uzaklaştırır.

Bele hacim kazandıran kruvaze bir takım elbise kesinlikle size göre değil. Cep gibi dikkati bel bölgesine çeken detaylardan ve aksesuarlardan da uzak durabilirsiniz. Bunun yerine, odağı göğsünüze getirmek için bir cep mendili kullanabilirsiniz.

Çok dar pantolonlar da gövdeyi olduğundan daha dolgun gösterir. Görünümünüzü dengelemek için daha geniş ve düz paçalı pantolonlar kullanabilirsiniz. Bacaklarınızın daha kısa görünmesini önlemek için doğru uzunlukta pantolon seçtiğinizden emin olun!Dikdörtgen Vücut Tipi


Dikdörtgen vücut tipine sahip bir erkeğin gövdesi, omuzlardan bel ve kalçalara kadar neredeyse aynı genişliktedir. Bu vücut şekline en uygun damatlık, omuzları geniş tutmalı ve beli daraltmalıdır. Aslında, daha kıvrımlı bir görünüm yaratmak için bu modeller kullanılır.

Tek sıra düğmeli bir ceket, vücudunuz için harikalar yaratabilir. Doğru model ile belden içeri giren ve omuzlarda genişleyen bir silüet yaratabilirsiniz. Kruvaze bir ceket de tercih edebilirsiniz. Omuzlarında daha fazla dolgu bulunan bir ceket, omuzların daha geniş olduğu izlenimi verecektir. Kolların bol olmaması ise bel ve kollar arasında daha fazla boşluk olmasını sağlarken belin dar görünmesine yardımcı olur.

Daralan pantolonlar, formunuzu şekillendirmek için tercih edebileceğiniz modellerden biri. Düz pantolonlar ise dikdörtgen formun korunmasına neden olacaktır. Kalça ve uyluk çevresinde daha geniş olan pileli pantolonlar da alt vücudu daha geniş gösterebilir.Boya Göre Damatlık Seçimi Nasıl Yapılır?


Erkeklerin boylarına uygun olan ve kişisel tarzını yansıtan pek çok farklı damatlık modeli mevcut. Görünüşünüzde muazzam bir fark yaratabilecek modeller arasında küçük farklılıklar görebilirsiniz. Böylece boyunuza uygun olan modeli kolaylıkla belirleyebilirsiniz.


Kısa Boya Göre Damatlık Önerileri (4 Drop)

Bir damatlık, kısa boylu erkeklerin daha uzun görünmesi için baştan ayağa kadar tek bir uzun çizgi görünümü oluşturmalıdır. Tek sıra düğmeli bir takımın doğal dikey orta çizgisi, bu rol için harikadır. Yukarı bakan yakalar da yüksekliği artırmaya yardımcı olur. Pantolonun boyu ve kesimi de algılanan ölçülerinizi değiştirmek için çok önemli. Orta veya yüksek belli pantolonlar, bacaklarınızı görsel olarak uzatabilir.

Uygun oranlar, her zaman öncelikle hedef olmalıdır. Boyunuzla orantılı bir görünüm için dar yakalar ve nispeten daha kısa bir ceket seçebilirsiniz. Dar bir yaka, omuzlarınızın çok geniş görünmesini engellerken boyunuzu ortaya çıkarır.


Uzun Boya Uygun Damatlıklar (6 & 8 Drop)

Uzun boylu erkekler, vücutlarına uygun damatlığı bulma konusunda biraz daha şanslı. Ancak orantılı bir görünüm yaratmak isterken çok zayıf ya da büyük ve heybetli görünmek istemezsiniz.

Uzun boylu erkekler genellikle hazır damatlık takım elbise alırken sorun yaşar. Ceketi bel hizasından vücudunuza uygun hale getirirseniz de kollar kısa kalabilir. Bacaklarınızın yüksek direkler gibi görünmemesini sağlamak için paçalara da dikkat etmeniz gerek. Ayakkabının üst kısmına çok fazla kumaş dökülmediğinden emin olabilirsiniz.

Damatlık ceketinin uzunluğu, üst ve alt bedeniniz arasındaki dengeyi belirler. Ancak uzun bir gövdeye sahipseniz ve bunu yumuşatmak istiyorsanız, ceketi kısaltabilirsiniz. Oldukça tıknaz olmadığınız sürece, kruvaze modeller harika bir görünüm yaratır. Alışılmış sivri yakalarla birlikte silüetiniz genişler.

Kaliteli bir damatlık, sizi tadilat maliyetinden ve vücudunuza uyan modeli bulma zahmetinden kurtaracaktır. Dormen Cerimonia & Classic olarak sizin için mükemmel orantıya sahip bir damatlık yaratmak için vücut anatominizi dikkate alarak koleksiyonlar hazırlıyoruz. Hazır giyim koleksiyonumuzun yanında kişiye özel ısmarlama takım elbiselerde üreterek, vücut şekliniz ne olursa olsun, en iyi şekilde görünmenizi ve hissetmenizi sağlıyoruz.

 


Bizimle iletişime geçin.

Benzersiz smokin & damatlık takım elbise koleksiyonumuzdaki modellerin tamamını görmek için mağazalarımızı ve showroom'larımızı ziyaret edebilirsiniz.
3.871 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page