top of page

Smokin vs. Takım Elbise: Ne Farkları Var?


Evlenmek üzereyseniz ve kendinizi smokine karşı takım elbise arasındaki farkı düşünürken bulduysanız, yalnız değilsiniz. Günümüzde çoğu etkinlik, yıllar öncesine göre çok daha az resmi ve kıyafet kuralları çok daha az katı. Bu nedenle çoğu kişi düğün için hazırlanana kadar ikisi arasındaki farkı bilmiyor. Smokin, teknik olarak bir takım elbise olsa da smokinin çok daha resmi olduğunu ve yalnızca 17.00’den sonra giyilmesi gerektiğini belirtmekte fayda var. İlginizi çekti mi?

İşte smokine karşı takım elbise tartışması, ikisi arasındaki farklar ve her birini ne zaman giymenin uygun olduğu hakkında bilmeniz gereken her şey.Ceket

Smokin ve takım elbise arasındaki temel farkları merak ediyorsanız, ceket başlamak için iyi bir parça. Bunun nedeni, smokinlerin, kullanılan vurgulu kumaşlar ve göğsünüzden doğru katlanan yakalar ile tanımlanması. Düğmeler de smokin ve takım elbise ceketi üzerinde farklı durabilir.

Smokin ceketleri, genellikle ipek ya da saten bir yakaya sahipken takım ceketleri gövde ve yakalarda kullanılan tek bir kumaştan tasarlanıyor. Yaka ışıltısını fark ederseniz, muhtemelen bir smokine göz atıyorsunuzdur. Aynı şekilde ceketin üzerindeki düğmeler de size çok şey anlatabilir. Smokin düğmeleri genellikle satenle kaplıyken takım elbiselerde kemik düğmeler bulunuyor.

Bazı smokin ceketinin peto (göğüs) cepleri veya yan ceplerinde de ipek veya satenden bir vurgu fletolar (detay) görebilirsiniz. Bunun tersi olarak, takım elbise ceketleri her zaman normal bir peto (göğüs) cebi açıklığına ve baştan sona ceket ile aynı kumaşa sahiptir.


Pantolon


Tıpkı ceketlerde olduğu gibi takım elbise ve smokin pantolonları arasındaki temel fark da kumaş yerleşimi ile ilişkili. Smokin pantolonları genellikle yaka ile uyumlu parlak veya mat satenden oluşmaktadır. Pilesiz ve dar kesim olması gereken pantolonların ayakkabının üzerine dökülmemesi de önemli bir nokta.


Gömlek


Smokin ve takım gömlekleri arasındaki temel farklar yaka şekli ile ilgili. Yazılı olmayan bir kural olarak smokinlerde beyaz ata yaka gömlekler tercih edilirken takım elbiselerde ise İtalyan yaka, yuvarlak yaka, düğmeli yaka, şeritli yaka ve düz yaka alternatifleriniz oldukça geniş. Takımlarla beyaz gömlek giymek zorunda değilsiniz; ister gri bir takımla siyah ya da mavi bir gömlek giyebilir isterseniz de bordo bir takımı pudra bir gömlekle kombinleyebilirsiniz.

Tasarıma geldiğimizde ise smokin için hala keskin kurallar var. Bununla birlikte geleneksel ve resmi giyim kurallarından bazıları geçerliliğini korurken diğerleri biraz modası geçmiş gibi hissettirebilir. Örneğin, resmi bir smokinle kanat yakaya sahip bir ata yaka gömlek kullanmanız gerekir. Aksi takdirde yeterince resmi bir görünüm yaratamayabilirsiniz.

Geleneksel ata yaka gömlek hala güvenli bir seçim olsa da modern bir görünüm için yakası katlanmış bir gömlek deneyebilirsiniz. Smokin gömleğinin modern ve klasik unsurlarını karıştıran ve eşleştiren bir stil yaratabilirsiniz. Her ikisi de herhangi bir smokinle iyi uyum sağlar. İyi bir etki için smokin giydiğinizde gömlek rengi seçiminizi beyazla sınırlayın.

Gömlek manşetleri de smokin ve takım elbiselerde değişiyor gibi görünebilir ancak manşet tasarımı çoğunlukla kişisel bir tarz meselesidir. Kol düğmesi takmak istiyorsanız, gömlek kollarınızın uyumlu olduğundan emin olmanız gerek. Smokinler biraz daha resmi olduğu için Fransız tarzı duble manşetler muhtemelen daha uyumlu olacaktır. Manşetli bir gömlek ve kol düğmeleri kullanmak istiyorsanız, ceket kolunun gömlek kolundan 1 cm kadar kısa olmasına dikkat edin ki kol düğmeleriniz görülebilsin.Aksesuar


Çoğu kişi için “Smokin eşittir papyon, takım elbise eşittir kravat.” kuralı geçerli olsa da aksesuar kuralları yıllar içinde çok bulanıklaştı. Günümüzde geleneksel kalıpları yıkarak özgür seçimler yapmanız mümkün.

Takım elbise kravatları ve smokin papyonları arasındaki en büyük fark, etkinliğin kıyafet kurallarında gizli. Resmi kıyafet kurallarına uymak için smokininizle siyah bir papyon veya en azından siyah ve beyaz renklerini içeren bir papyon takmayı düşünebilirsiniz. Kıyafet kuralı ne kadar az resmiyse, desenli bir papyon veya hatta kravat takmak için o kadar özgürlüğe sahipsiniz demek. Çoğu kişi için smokin ve cep mendilleri de ayrılmaz ikili. Papyon ve cep mendili ile resmi bir ortamda şıklığınızı konuşturabilirsiniz.

Takım elbise giydiğinizde renkleri biraz daha karıştırabilirsiniz. Bu, çiftlerin düğün kravatlarını seçerken yaptıkları çok popüler bir hareket. Kravatlar daha yaygın bir seçim olsa da sizi bir takım elbise ile papyon takmaktan alıkoyan hiçbir şey yok.


Ayakkabı


Oxford, makosen ayakkabılar, spor ayakkabılar… Kategorize edilecek pek çok stil var. Hangi ayakkabıların takım elbise veya smokin ile giyilebileceği modaya ve zamana göre değişiyor. Bir takım elbise ya da smokin ile spor ayakkabı da giyebilirsiniz ancak katılacağınız etkinlik şenlikli, modaya uygun ya da rahat olmadıkça siyah smokin ayakkabılarını tercih edin.

Smokin ve takım elbise için ayakkabıları karşılaştırmanın basit yolu, ayakkabının malzemesini göz önünde bulundurmak. Klasik smokin görünümü için aklınıza hemen rugan bir ayakkabı gelebilir. Kadife de bir smokin için uygun olan materyallerden biri ve genellikle mokasen şeklinde tasarlanıyor. Hatta bazı tasarımcılar, rugan gibi parlak malzemeleri mat deriyle dahi birleştiriyor. Yine de şık bir görünüm için smokin yakasında ve pantolonunda kullanılan satenin parlak görünümünü, ruganın ışıltılı yüzeyi ile eşleştirebilirsiniz.

Bir takım elbise ile rugan ayakkabı giyemeyeceğinizi söyleyen bir kural yok. Bununla birlikte, smokinle süet ve cilalı deri ayakkabılar yaygın olarak kullanılan seçenekler. Esnek moda anlayışına ve ortama göre seçim yapabilirsiniz.


Smokin mi Takım Elbise mi?


· Bir smokin için siyah dışında pek çok renk alternatifi bulunmakta, beyaz, krem, bordo, gri, bej gibi. Genellikle resmi ortamlarda kullanıldığı için smokinlerde kullanılan renk siyah oluyor tabii ki fakat etkinliğin konsepti, partnerinizin kıyafeti gibi nedenler ile bu tercih değiştirilebilir. Takımlarda ise gri, lacivert, bordo, kahverengi gibi pek çok seçenek var.

· Gündüz düğünleri, nişan ve kına törenleri için takım elbise tercih etmeniz iyi olur. Smokin çoğunlukla gece kıyafeti konseptine uyum sağlamaktadır.

· Akşam düğünleri için hem takım elbise hem de smokin uygun. Her ikisi de harika seçenekler.

· Davetiyede siyah kravatlı kıyafetin gerekli olduğu yazıyorsa, smokinle asla gitmemelisiniz.

· Davetiyede siyah kravatlı kıyafet isteğe bağlı diyorsa, istediğinizi seçmekte özgürsünüz. Ancak bir takım elbise seçecekseniz, mutlaka koyu bir tonda olmalı. Biraz daha yaratıcı olmak istiyorsanız, bordo bir smokin tercih edin.

· Bir kumsal düğününe katılacaksanız, muhtemelen misafirlerin kıyafetleri daha rahat olacaktır. Bu nedenle açık renkli bir takım elbise giyebilir ve hatta sıcaklık bir sorun değilse keten giymeyi düşünebilirsiniz. Bu tarz bir etkinlikte keten-pamuklu bir takım elbise içinde çok daha rahat edeceğinizden emin olabilirsiniz. Yine de bu özel günde damat smokin giyebilir.


Smokin ve takım elbise arasında kararınızı verdikten sonra, vücudunuza uyan modeli bulmanız gerek. Dormen Cerimonia & Classic olarak sadece eksiksiz ve modern smokin, takım elbise ve aksesuar koleksiyonu sunmakla kalmıyoruz, aynı zamanda mükemmel uyumu yakalamanızı kolaylaştırıyoruz.

 


Bizimle iletişime geçin.

Benzersiz smokin & damatlık takım elbise koleksiyonumuzdaki modellerin tamamını görmek için mağazalarımızı ve showroom'larımızı ziyaret edebilirsiniz.
2.691 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page