top of page

Liderlerin Giyim StilleriBir ülkeyi yönetmek ve komşu ülkeler arasında uyumu sağlamak, dünya liderlerinin ve politikacıların omuzlarına büyük bir yük bindiriyor. Ancak birçoğu bunu zahmetsizce şık görünerek yapıyor. İyi giyinen dünya liderleri, sofistike görünmenin inanılmaz derecede önemli olduğunu biliyor.

Kıyafetleri olumlu nedenlerle manşetlere çıkan çok sayıda dünya lideri var. Zarif takım elbiselerden şık pantolon ve gömleklere, geleneksel kıyafetlerden aksesuarlara ve daha fazlasına kadar kıyafetleri ile öne çıkan liderler bulunuyor. Küresel forumlarda, etkinliklerde ve gündelik gezilerde etkileyici bir moda anlayışı ile giyinmiş politikacılar bulunuyor.

Hem günümüzde hem de geçmiş dönemlerde giyim stili ile öne çıkan dünya liderlerinden bazıları…


Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk; her giydiğini kendine yakıştıran, zamansız stilini her zaman koruyan ve bu nedenle hayranlık duyulan bir lider. Seçiciliği ve ince zevki, günlük kıyafetlerinden resmi takımlarına ve hatta aksesuarlarına kadar her detaya yansıyor. 1920’li yıllarda Paris’te eğitim alan Levon Kordonciyan tarafından tasarlanan smokinleri ve frakları, diğer devlet liderlerine örnek olacak kadar şık.

Her zaman yerine göre giyinmeyi bildiği için kombinlerini buna uygun olarak yapıyordu. Örneğin; lacivert blazer ceketlerle denizcilerle buluşurken devlet büyüklerini ise frakla karşılıyordu. Smokin ve frakları tamamladığı pelerin ve şapkalar ise ikonik görünümün anahtarıydı. Yarı resmi ortamlarda ve ziyaretlerde slim kesim ceketleri bol pantolonlarla kombinliyordu.


Gömlek tercihi ise çoğunlukla beyaz ve krem gibi açık renklerden oluşuyordu. İpek ve keten kumaşları tercih eden Atatürk, bunları kullanacağı ortamları da biliyordu. Keten gömlekleri spor blazer ceketlerle kullanırken ipek gömlekleri resmi takımlarla giyiyordu.

Kombinlerini mutlaka uygun aksesuarlarla tamamlayan Atatürk; kol düğmeleri, cep mendilleri, bastonlar ve yaka iğneleri ve şapkalar kullanıyordu. Özellikle cep mendili, her takımda yer alan aksesuarların başında geliyor.


Justin Trudeau


Eski snowboard eğitmeni ve Kanada'nın şu anki başbakanı Justin Trudeau, bugün siyasetteki en havalı kişilerden biri olarak kabul ediliyor. 48 yaşındaki Trudeau, modayı çok ama çok ciddiye alıyor. Tişört ve jean pantolonlar kadar resmi bir üç parçalı takım elbise giymekte de aynı derecede becerikli.


Sadece üzerine tam oturan bir takım elbisenin önemini anlamakla kalmıyor, aynı zamanda eğlenceli ve renkli çorapları kullanmada da gittikçe ustalaşıyor. Esquire dergisinin kendisini 2017'de "politikanın en iyi giyinen adamı" olarak taçlandırmasına şaşmamalı.

Kanadalı lider, üzerine tam oturan tek sıra düğmeli takımlar ve beyaz ya da açık mavi gömlekler giyiyor. Daha modern ve genç bir görünüm için gömleklerin kolunu genellikle kıvırıyor. Çoğu zaman, takım elbiseleri çentikli yaka ve doğru uzunlukta pantolonlarla giyiyor. Kravat rengi seçiminde ise gösterişli kırmızıdan daha risksiz uçuk maviye kadar farklı renk ve desenlere yöneliyor.


Barrack Obama


44. Amerika Birleşik Devletleri başkanı kombinlerini ustalıkla nasıl yapacağını biliyor. Bu da onu dünyanın en iyi giyinen erkek politikacılarından biri yapıyor. Klas ama rahat bir tarza sahip olan Obama, takımlarının yanı sıra spor giyimiyle de öne çıkıyor.


İş yerinde çoğunlukla düz bir gömlek ve parlak bir kravatla eşleştirilmiş koyu renkli özel dikim takımlarla görülen Barack Obama, günlük kombinleri için genellikle bomber ceketler, jean pantolonlar ve spor gömlekler tercih ediyor. Tüm özel takım elbiseleri, ABD'deki en büyük takım elbise üreticilerinden biri olan tasarımcı Hart Schaffner Marx'tan alınmış.

Gardırobuna gelince; özel dikilmiş koyu bir takım elbise, sade bir gömlek ve parlak bir kravatla her şeyi basit tutuyor. İster resmi kıyafet ister polo tişörtler gibi günlük bir kıyafet olsun, Obama her kıyafeti kolaylıkla taşımasını biliyor.


Winston Churchill


Pek çok insan Winston Churchill'i tüm zamanların en karizmatik liderlerinden biri olarak görüyor. Onun da iyi giyinme tutkusu olduğu bir gerçek. Özellikle alamet-i farikası olarak gördüğü papyonun büyük bir savunucusuydu. Lacivert renkli ve beyaz puantiyeli desene sahip olanları özellikle tercih ediyordu. Bu parçayı öyle bir tutkuyla kullanıyordu ki papyon, Churchill'in doğum yerine bir gönderme olan "Blenheim" adıyla bilinmeye başlandı. Churchill'in etkisi olmasaydı, Blenheim ve papyonun dünyada bugün olduğu kadar popüler olmayacağını söylemek doğru olur.


Winston Churchill esrarengiz bir figürdü ve kişiliğine kolayca uyan takımlara ihtiyaç duyuyordu. Onun sayesinde popüler olan beyaz çizgili pazen takımı yaratmayı başaran Henry Poole & Co. ile çalıştı. Mükemmel bir şekilde dikilmiş takım elbiseleri, onun profesyonel tavrının ön plana çıkmasına kesinlikle yardımcı oldu.

Fermuarlı işçi tulumu ise Churchill'in gardırobunda özellikle bulunan bir parçaydı. II. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşebilecek herhangi bir saldırı için bu tulumları yanından ayırmıyordu. Bu özel kıyafet, bugüne kadar popüler bir dünya lideri tarafından giyilen en eşsiz parçalardan biri olmaya devam ediyor. Günümüzde çoğu lider, karizma ve tarz konusunda kesinlikle Churchill'den ders almış olabilir.Hillary Clinton


Clinton, saç bantları ve tokalarının yanı sıra pantolon takımlarıyla da oldukça popüler. Hardal, açık mavi, mor, siyah, kırmızı gibi geniş bir renk skalasında farklı takımlar giymeyi tercih ediyor. Konuşma yaparken parlak kırmızı bir ceketi siyah bir pantolonla birleştirirken bir talk show programında baştan ayağa siyah giymeyi tercih ediyor. Takımlarını tamamlamak için dik yaka ceketler, sivri burun kısa topuklu ayakkabılar ve saç aksesuarları kullanmayı seviyor.

Emmanuel Macron


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un oldukça spesifik bir moda anlayışı var. Genellikle iyi kesimli bir lacivert takım elbiseyi sade bir kravatla tamamlıyor.

Lüks takımlardan kaçınan Macron'un kıyafetlerinin oldukça mütevazı olduğu ve Jonas et Cie tarafından tasarlandığı biliniyor. Abartıdan uzak takım elbiselerde cep sayısı değişebiliyor. Macron ayrıca, kravatlarının ne çok ince ne de çok kalın olmasını istiyor.


Dünyanın stil başkentlerinden birinin başkanı olan Emmanuel Macron'un en bilinen görünümü, 2019'da Moda Paktı’nda ortaya çıktı. Üç parçalı lacivert takım elbise, Fransız manşetlerle birlikte Macron’un klasik görünümünün zirvesi.Enrique Peña Nieto
Meksika Devlet Başkanı Peña Nieto, sadece şık görünmekle kalmıyor, aynı zamanda akıllı terzilik seçimleriyle de biliniyor. İyi dikilmiş giysilerle eşleştirilen kırmızı kravatı, alamet-i farikası olarak klasik görünümünü tamamlıyor. Ayrıca çizgili bir kravatla ince zevkini de ortaya çıkarıyor.
Vladimir Putin


Diplomatik protokol ve başkanlık kıyafet yönetmeliğinin gereklilikleri, kendini ifade özgürlüğüne izin vermiyor. Ancak Putin, siyah kıyafetleri tercih etmesi nedeniyle 'Siyah Giyen Adam' lakabını aldıktan sonra kıyafetlerinin renk paletini genişletme girişiminde bulundu.

Başkanın kaşmir ve ipekten özel dikim takım elbise giydiği bir sır değil. Bu takım elbiseler baştan sona tek bir terzi tarafından yapılırken tamamlanması onlarca saat sürüyor. Siyah, lacivert ve gri renklerini kullanan Putin, yaz aylarında açık gri takımlar giyiyor. Lacivert ve gri takım elbise ile açık mavi gömlek ve lacivert kravat takmayı tercih ederken açık gri takım elbiseleri ise lacivert gömleklerle tamamlıyor. Siyah takımları ise beyaz gömlek ve siyah ya da bordo bir kravat eşliğinde görmek mümkün.


Resmi olmayan ortamlarda ise gündelik tarzda giyinen Putin, siyah balıkçı yaka kazaklar ve ceketler ya da V yaka tişörtler kullanıyor. Lüks saat koleksiyonu da özellikle basının dikkatini çekiyor.


Angela Merkel


Politikacılar arasında takım kullanmayı sevenler, yalnızca erkekler değil. Kalıpların dışında düşünmesi ve giyinmesiyle tanınan Eski Almanya şansölyesi de takım elbise giymeyi çok seviyor.


Politikadaki çoğu erkek gibi Merkel de koyu renk pantolon giyme eğiliminde. Yine de görünümünü, genellikle parlak, üç ya da dört düğmeli renkli bir ceket ve boncuklu bir kolye ile tamamlıyor. Pantolon takımlarının unisex kesimi, mütevazı saç modeli ve alçak ayakkabılar sade görünümü desteklerken parlak ceketler ve kolyelerle ciddi hava dengeleniyor.

Renk seçiminde ise kıyafetlerini kullandığı alanları düşünüyor ve bir mesaj vermeye çalışıyor. Zor duyurular yaparken genellikle yeşil giyerken tarafsızlığı ve dengeyi ifade eden maviyi yabancı ziyaretlerde kullanıyor. Pembeden turuncuya kadar genişleyen renk spektrumu, daha az resmi ortamlarda kullanılarak açıklık hissi yaratıyor. Alçak topuklu makosen ayakkabılar ise çoğu takımın ayrılmaz bir parçası.


Joe Biden


Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden; kampanya gezileri, eyalet ziyaretleri ve hatta resmi olmayan ortamlarda dahi standart moda anlayışını korumaya devam ediyor. Zahmetsiz ve klasik tarzı ile tanınan Biden, Ralph Lauren’ın düzenli müşterilerinden biri. Özellikle başkan seçildikten sonra katıldığı yemin töreninde yine Lauren imzalı lacivert bir takım elbise ve palto giymişti. Mavi rengi çok tercih etmesinin nedeni ise bu rengin güven ve istikrarın sembolü kabul edilmesi.

Havacı güneş gözlükleri ve kusursuz bir şekilde dikilmiş takım elbiseleri ile ikonik bir görünüme sahip.III. Charles


İngiltere kralı Charles, İngiliz moda ve tekstil endüstrisinin uzun süredir destekçisi olarak dünyanın en şık devlet başkanları arasında gösteriliyor. Giyim zevki oldukça sabit olduğu için neredeyse 40 yılı aşkın süredir yalnızca ekose bir desene sahip olan gösterişsiz kruvaze ve sivri yakalı takımlarla görüldü.

Prens Charles'ın stiliyle ilgili sıra dışı olan, trendleri asla takip etmemesine rağmen yine de çok şık görünmeyi başarması. Herkes tekli takım elbiseye geçtiğinde o kruvaze takım elbise giymeye devam etti. Bu, bilinçsizce de olsa cesurca bir hareketti ama işe yaradı. Çünkü kruvaze takımları kendi tarzı haline getirdi.


Takımlarını genellikle kraliyet asası gibi parlayan kahverengi ya da siyah ayakkabılarla tamamlıyor.


Nicholas Sarkozy


Politikada modaya yakından ilgi duyan herkes, çoğu devlet başkanının nispeten güvenli takım elbise giyme eğiliminde olduğunu bilir. Eski Fransa devlet başkanı Sarkozy, lacivert ve siyah takımlara yabancı değil. Sarkozy'nin en etkili moda numaralarından biri, ince çizgili bir takım elbiseyi büyük bir kolaylıkla kombinleme becerisi. Açık mavi ince çizgili bir takım, çoğu kişinin bir devlet başkanında görmeye alışkın olduğu bir kıyafet değil. Ancak Sarkozy, slim kesim takımları çok iyi taşıyor.


Takım elbise giymeyle ilgili en yaygın yanılgılardan biri, parçaların karıştıramayacağı. Oysaki modayı takip edenler, parçaları karıştırmanın dikkatleri çekmenin en etkili yollarından biri olduğunu ve tipik olarak bir moda hatasıyla sonuçlanmadığını bilir. Sarkozy, takım elbise parçalarını ustalıkla birbiriyle uyumlu şekilde birleştiriyor. Örneğin; gri pantolonla lacivert tek sıra takım elbise giymeyi oldukça seviyor. Sıradan, sıkıcı bir takım elbiseye biraz farklı bir hava katmak isteyenler için ideal olabilecek bir görünüm sunuyor.

Sıra dışı bir şekilde modern görünme konusunda doğal bir yeteneği olan Sarkozy; lacivert, koyu gri ve siyah gibi koyu tonlarda renkler giymeyi tercih ediyor. Genellikle koyu ve tek renk kravat kullanıyor. Takımlarına çeşitlilik ve kontrast katmak için parçalarını karıştırmayı seviyor.


Siz de dünya liderleri gibi şık görünmek istiyorsanız, koleksiyonumuzda tarzınıza uygun parçalar bulabilirsiniz. Dormen Cerimonia & Classic olarak kendi tarzınızı belirlemenize, dikkatleri üzerinize çekmenize ve kişiliğinizin parlamasını sağlayan bir takım bulmanıza yardımcı olabiliriz.

 


Bizimle iletişime geçin.

Benzersiz smokin & damatlık takım elbise koleksiyonumuzdaki modellerin tamamını görmek için mağazalarımızı ve showroom'larımızı ziyaret edebilirsiniz.
10.169 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page