top of page

Hafızalardan Silinmeyen İkonik Smokinler


Şimdiye kadar çok fazla ikonik ünlü ve smokin görseniz de ikisini bir araya getirmek aslında büyük bir maharet. Tarih boyunca, kendi tarzını ve smokinleri bir araya getirmeye çalışan birçok kişi olsa da çok azı oldukça başarılı oldu. Ancak aşağıda listelediğimiz kişiler, herhangi bir kıyafeti kendilerine göre yapma konusunda esrarengiz bir beceriye sahip. Bunu da bu ikonikleşen smokinlerden kolaylıkla anlamanız mümkün.

İşte; bir filmde, bir ödül gecesinde, kırmızı halıda ya da düğünde kullanılan, giyen kişi ile özdeşleşen ikonik smokinlerden bazıları…


Atatürk


Mustafa Kemal Atatürk, gerçekleştirdiği kıyafet devriminin ardından kendi de özel günlerde frak ve smokin giymeyi tercih etti. Bayramlara frak giyerek katılırken özel günlere ve balolara ise smokinle katıldı. Özellikle Büyük Millet Meclisi’nin açılışında giydiği frak, belki de Türkiye’nin en bilinen ve ikonik hale gelen kıyafeti.

Şu an Konya Atatürk Müzesi’nde sergilenen siyah frak, yünlü kumaştan yapılmış. Bu üçlü frak takımında kullanılan kısa cekette düğme bulunmuyor. Uzun yırtmaçlı kuyruk ve siyah saten şal yaka ise takıma ayrı bir hava katıyor. Dört düğmeli ve derin U yakalı yelek ise ceketi tamamlıyor. Takımın belki de en klasik parçası olan düz paçalı pantolonun yanlarındaki detaylar göze çarpıyor.

Atatürk, bu frak takımını tamamlamak için siyah ve bağcıklı rugan ayakkabılar tercih etmiş. Ayrıca beyaz papyon, klark şapka ve mendil de bu ikonik görünümü başka bir noktaya taşıyor.Charlie Caplin


Takımsız görmeye hiç alışkın olmadığımız ünlülerden biri de Charlie Chaplin. Özellikle 1920'lerden sonraki yıllarda iyi kesimli takım elbiseler ve smokinler giyen Chaplin, gündüzleri üç parçalı takımlar giymeyi seviyor. Akşam gerçekleştirilen etkinliklerde ise klasik smokinler giymeyi ve bunları şapka gibi aksesuarlarla tamamlamayı tercih ediyor.

Chaplin’in smokinle katıldığı pek çok etkinlik olsa da belki de en ikonik görünümü 1931'de City Lights filminin galasında veriyor. Albert Einstein ve eşi Elsa ile birlikte olduğu ünlü fotoğrafta görüldüğü gibi siyah smokini yine siyah papyonla tamamlıyor. Tek düğme ile tasarlanan ceketin içinde yelek yok. Takıma ışıltılı bir görünüm verense tabii ki saten yakalar oluyor.Fred Astaire


Astaire, tam olarak yakışıklılıkla kutsanmış diyeceğiniz biri değildi. Bu yüzden görünüşün aslında önemli olduğu oyunculuk gibi bir meslekte iyi görünmek için etkileyici bir takıma ihtiyacı vardı ve terzisinin becerilerine güvenmek zorundaydı. Takım elbisesiz ya da en azından ekose ceket ve şapkasız görülmemiş olan Astaire, zamanının gerçek bir stil ikonuydu. Tabii ki Londra'nın en yetenekli terzilerinden bazılarının yardımını da aldı.

Bir dansçı ve oyuncu olan Astaire’in belki de en ikonik görünümü, Smoke Gets In Your Eyes eşliğinde Ginger Rogers ile yaptığı dans gösterisinde ortaya çıkıyor. Fit kesimli siyah ceket, içine giydiği derin U yakalı ve üç düğmeli beyaz yelekle tamamlanıyor. Astaire, siyah takımla beyaz yelek ve beyaz papyonu yakıştırmış. Ceket cebine taktığı beyaz mendili ve beyaz gülü, melon şapkası ve asası ile stil ikonu olduğunu kanıtlıyor.James Bond


50 yılı aşkın süredir Sean Connery, George Lezenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan ve son olarak Daniel Craig tarafından canlandırılan James Bond, yalnızca şaşırtıcı arabaları ve heyecan dolu hayatı ile değil, smokinleriyle de adından söz ettiriyor. Her film için özel olarak tasarlanan smokinler, karakterin de imzası haline geliyor.

Serinin son filmi Skyfall’da Daniel Craig’in giydiği smokin, Tom Ford tarafından tasarlanmış. Gün ışığında lacivert renkte görünürken karanlıkta siyaha dönüşüyor. Ceketin şık bir görünüm kazanması, eski modellerden biraz daha kısa tasarlanması ile sağlanıyor. Tek yırtmaçlı olması da önemli detaylardan biri.

Bu James Bond smokininin diğer dikkat çekici özellikleri arasında ipekle kaplanmış tek düğme, ipekle süslenen iki cep ve manşetlerde üç fonksiyonel düğme bulunuyor. Mükemmel oturması için düz etek ve yan ayarlayıcıları bulunan pantolon ise ince ve fit tarzıyla dikkat çekiyor. Daniel Craig, Bond tarihinde unutulmaz bir görünüm elde etmek için ipek kuşak, pike yakalı gömlek ve siyah düz ayakkabılarla bu görünümü tamamlıyor.

James Bond’dan bahsederken ikonik beyaz smokine değinmeden olmaz. Her seride mutlaka gördüğümüz bu takım, belki de en çok Daniel Craig’e yakışıyor. Yine Tom Ford imzalı bu smokin, ipek karışımlı ve saten astarlı bir cekete sahip. Dolgulu omuzlar ve keskin bir görünüm için ince siperlikli klapalarla tasarlanıyor. Dar kesim beyaz gömlek, siyah pantolon, siyah papyon, Fransız manşetler ve kol düğmeleri takımın diğer parçaları arasında. 1964 yapımı Goldfinger’da Sean Connery’nin kullandığı kırmızı karanfili de bu smokinde görmek mümkün.Ellen DeGeneres


Smokinleri yalnızca erkeklerin giydiğini sanıyorsunuz, yanılıyorsunuz. Erkek giyimden ilham alınmış takımları ile sık sık karşımıza çıkan Ellen DeGeneres, smokinin kadınlara da ne kadar yakıştığını kanıtlıyor.

2014 yılında Oscar ödül törenini sunarken üç farklı kostüm giyen DeGeneres, en iyi görünümü kadife ceketi ile öne çıkan smokin takımıyla ortaya koyuyor. Siyah pantolon ve yeleği ile klasik bir takım gibi görünse de aslında ince dokunuşlarla modern bir tarz yakalanıyor. Kadife ceket üzerinde bulunan siyah saten yaka, bu klasik görünümü devam ettirse de gömlek seçimi oldukça sıra dışı. Smokinlerde görmeye alışkın olduğumuz yaka tipinin dışına çıkılarak fiyonk yaka kullanılmış. Bu da takımın maskülen görünümünü bir miktar da olsa feminen hale getirmiş.George Clooney
Smokinin en çok yakıştığı ünlülerin sorulduğu bir anket yapılsa, George Clooney muhtemelen ilk sıralarda yer alırdı. Clooney; temiz, abartıdan uzak ve klasik bir görünüm yaratmak istediği için pek çok organizasyonda olduğu gibi kendi düğününde de smokin giymeyi tercih etti. Ultra ince yün ve kaşmir karışımından oluşan siyah bir smokin, beyaz bir gömlek, siyah papyon ve fırçalanmış siyah deriden Oxford ayakkabılar ile imza stilini tamamladı.

Giorgio Armani tasarımı olan bu ikonik smokini Clooney hem kendi düğününde hem de 2015 Golden Globe ödül töreninde giydi.
Jared Leto


Katıldığı tüm etkinliklerde sıra dışı giyim tarzı ile adından söz ettiren Jared Leto, genellikle klasik bir takım elbiseyi ya da smokini kendi marjinal stiline göre yeniden yorumluyor.

2021 yılında Los Angeles'taki House Of Gucci galasında üç parçalı pembe saten bir smokin içinde oldukça zarif bir görünüm sergiliyor. Klasik yakaya sahip beyaz bir gömlek, yine beyaz kalın topuklu ayakkabılarla uyumlu bir görünüm yaratıyor. Siyah papyona rengiyle eşlik eden ve gümüş mücevherlerle zenginleştirilen tül Gucci eldivenler ise belki de takımın en çarpıcı parçası. Pembe smokin zaten tek başına dikkat çekiciyken bu eldivenlerle çok daha ikonik bir görünüm elde ediliyor.

Siz de özel bir günde şık görünümünüzle dikkat çekmek için smokin modellerini tercih edebilirsiniz. Dormen Cerimonia & Classic olarak klasik tasarımlara modern dokunuşlarda bulunarak tarzınızı yansıtmanıza yardımcı oluyoruz. Tüm koleksiyonumuzu inceleyebilir, beğendiğiniz modelle ünlülerin ikonik smokin giyim deneyimine sahip olabilirsiniz.

 


Bizimle iletişime geçin.

Benzersiz smokin & damatlık takım elbise koleksiyonumuzdaki modellerin tamamını görmek için mağazalarımızı ve showroom'larımızı ziyaret edebilirsiniz.
8.295 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page