Smokin Giyerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erkekler için özel gün kavramını karşılayan giysi hiç şüphesiz smokinlerdir. Özellikle düğün günü kadınlar için gelinlik ne ise smokin de damatlar için aynı derecede önemlidir. Smokin modelleri arasından seçim yapmak, görüntüyü özenli kılmak için smokin giyerken detaylara önem verilmelidir. Modacılar erkeklerin smokin tercihlerini daha iyi hale getirmek için sıklıkla tüyolarda bulunuyor.   

Smokin giyerken dikkat edilecek unsurlar şöyle;

Aksesuar seçimleri

-        Smokinde pantolon askısı olacaksa eğer düğmeli olmamalı, kıskaçlı olmamalıdır! Daha önemli bir detay ise askıların yelek, ceket altına gizlenmiş olması gerekliliğidir. Elbette damatlık modelleri arasında askılı özel takımlar bulunabiliyor, bunlar ceketsiz sadece pantolon – gömlek kombinlerinde tercih ediliyor.

-        Ceket yakasında mendil kullanmak smokine şıklık katar. Mendilin katlanma şekli çok önemli değil, her şekilde katlanılabilir. Mendilin ipek kumaştan olması önerilirken renginin ise öncelikli olarak beyaz sonrasında ise desensiz düz renk olması öneriliyor.

-        Yakada çiçek kullanmak isteyen beyler, klapaya tutturulmuş zarif bir çiçek tercih edebilir. Çiçeğin kısa, tek dal ve beyaz başta olmak üzere açık renkli bir çiçek olması öneriliyor.

-        Smokinin genel ruhunda aslında saat aksesuarı yer almıyor ancak son yıllarda çokça tercih edildiğinden önemli bir aksesuar olarak kabul görmüştür. Modacılar, saat ve kol düğmelerinin zarif bir uyumu olması gerektiğini düşünüyor. Kol saati haricinde cep saati alternatifi de bulunuyor. 

Gömlek yakası

Smokin modellerinin yakası genellikle klasik olur ancak ata yaka gibi ideal bir alternatif de bulunuyor. Ata yaka çok daha şık ve kaliteli bir görüntü sunuyor. Gömleğin manşetli olması ise görüntüyü tamamlar.

Ayakkabı tercihi

Smokin altına giyilecek ayakkabıda öncelik temiz ve parlak bir ayakkabının giyilmesine özen gösterilmelidir. Model olarak altı kösele olan, ince yapılı bağcıklı bir ayakkabı tercih edilebilir. Çorap seçimini ise uzun çoraptan yana kullanmak oldukça önemli.

Smokin giyecek olan kişilerin dikkat edeceği diğer detaylar ise şöyledir;

·       Smokin ceketinin kolu gömlekten bir tık kısa tercih edilmelidir. Böylece kol düğmeleri fark edilebilir.

·       Pantolon paçası aynı şekilde çok uzun olmamalı ve ayakkabıyı kamufle edecek bir kesim tercih edilmemelidir.

·       Pantolon biraz dar ve pilisiz bir kesimde olmalıdır.

·       Mutlaka papyon takılmalı, papyon bağlamakta zorlananlar hazır papyon alternatifini kullanabilir.

D O R M E N, her yıl yeni sezon damatlık modellerini tanıtırken smokin giyiminin nasıl olacağını da aslında göstermiş oluyor. Smokin satın alırken üreticilerin ve satış danışmanlarının önerilerine kulak verebilirsiniz.